Senat zgodził się na wybór kandydata PiS na nowego prezesa IPN. Kim jest Karol Nawrocki?
W piątek 23 lipca Senat zgodził się na wybór dr. Karola Nawrockiego na nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Tuż po wyborze i oficjalnym wręczeniu nominacji dr Karol Nawrocki zabrał głos.
– Ta decyzja jest dla mnie ogromnym zaszczytem, ale i wielkim zobowiązaniem. Dyskusja, która odbyła się na tej sali, pokazuje, jak ważną instytucją dla państwa polskiego, dla niepodległości państwa polskiego i suwerenności narracji historycznej jest Instytut Pamięci Narodowej – ocenił. – W tej zbiorowej pamięci z całą pewnością znajdą się wszyscy ci, którzy służyli suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej – zapewnił senatorów nowy prezes IPN. – Pięknie państwu dziękuję. Niech żyje Polska! – dodał na koniec.
Kim jest Karol Nawrocki?
Karol Nawrocki urodził się w 1983 roku. Skończył studia na Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Jako pierwszy historyk w Polsce podejmował badania nad przestępczością zorganizowaną w PRL w latach 80. W 2013 roku obronił rozprawę doktorską pt. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim 1976–1989.
Jest autorem wielu prac z zakresu historii opozycji antykomunistycznej. W latach 2014–2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk, koordynując prace naukowo-edukacyjne na terenie gdańskiego oddziału IPN.
Nawrocki od kwietnia 2017 roku jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Został powołany na to stanowisko po ostrym sporze rządu z poprzednim dyrektorem Pawłem Machcewiczem i połączeniu muzeum z utworzonym w 2015 Muzeum Westerplatte. Nawrocki jest także członkiem Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP.
28 maja 2021 roku Karol Nawrocki został wybrany przez Sejm na nowego prezesa IPN. Od 1 czerwca 2021 roku pełnił funkcję wiceprezesa Instytutu.
Karol Nawrocki zdobywcą licznych medali
Na stronie IPN możemy przeczytać, że dr Karol Nawrocki jest zdobywcą licznych nagród i wyróżnień, które otrzymywał od 2015 roku. Są to:
- Brązowy Krzyż Zasługi, za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski (2017)
- Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2019)
- Medal Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Za zasługi dla Armii Krajowej” (2018)
- Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2020)
- Odznaka Honorowa „Bene Merito” przyznawana przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej (2020)
- Medal 100-lecia „Cudu nad Wisłą” (2020)
- Medal „Za zasługi dla Polaków w Kazachstanie” (2018)
- Medal „Pamiętaj Polsko o Tych Synach Swoich” Stowarzyszenia Rodzina Katyńska (2016)
- Medal „Pro Patria” „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” (2018)
- Honorowa odznaka Federacji Młodzieży Walczącej (2015)
- Pierścień „Inki” (2016), za postawę patriotyczną i krzewienie pamięci o Żołnierzach Wyklętych
- Srebrna statuetka BohaterON im. Powstańców Warszawskich, w kategorii osoba publiczna (2019)
- Medal „Zło dobrem zwyciężaj” (2016)
- Medal „Zasłużony dla miasta Elbląga” (2015)